ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Viete si vybrať vhodnú autosedačku?

19.7.2022 14:41:44 |
Autor/ka fotografie: Erik Mclean | Počet zobrazení: 707x

Zaobstarať kvalitnú autosedačku je potrebné, aby ste vášmu dieťaťu zabezpečili maximálne bezpečie a pohodlie na cestách autom. Pri výbere sa treba riadiť niekoľkými kritériami a zamerať sa dôležité faktory, ktoré sú pri autosedačke nevyhnutné. Na trhu existuje široké spektrum, a preto môže byť niekedy ťažké vybrať si.
 
Nasledovné tipy by vám mali pri výbere vhodnej sedačky do auta pomôcť.

Základné rozdelenie autosedačiek 

Delenie je rôzne. Existujú autosedačky podľa váhy dieťaťa, napríklad 0-36 kg. Ale svoju rolu môže hrať aj jeho výška. A preto je potrebné zvážiť viacero parametrov ako váha a vek dieťaťa a jeho veľkosť. Oficiálne sa autosedačky delia do piatich skupín a to na 0, 0+, I, II a III.


– Skupina 0: 0–10 kg, do 1 roka
– Skupina 0+: 0–13 kg, do 18 mesiacov
– Skupina I: 9–18 kg, 9 mesiacov–4 roky
– Skupina II: 15–25 kg, 3–7 rokov
– Skupina III: 22–36 kg, 6–12 rokov alebo do 150 cm
 
Pri niektorých sedačkách sa môžete stretnúť aj s takými typmi, ktoré spájajú niekoľko kategórií naraz. Tieto autosedačky môžete rôzne prispôsobovať dieťaťu. Vo všeobecnosti sú výškovo nastaviteľné, takže môžu slúžiť dlhšie a tým pádom sú aj cenovo výhodnejšie.
 
Ak je váha dieťaťa minimálne 36 kg alebo výška nad 150 cm, môže v aute sedieť bez detskej autosedačky. V takýchto prípadoch však odporúčame ešte použiť podsedák. A to najmä z bezpečnostných dôvodov.

Kritériá pri výbere autosedačiek 

Keďže kúpa autosedačky je jednou z najdôležitejších vecí pre bezpečnosť vášho dieťatka, pri výbere je treba zohľadniť nasledujúce faktory.
 
Prečítajte si aj: Na toto myslite pri výbere autosedačky!
 
– Hmotnosť – Ako sme už spomínali, podľa legislatívy je stanovených 5 kategórií autosedačiek, ktoré zohľadňujú práve hmotnosť. (kateg.: 0, 0+, 1, 2, 3)


– Výška – Autosedačku musí mať každé dieťa, ktorého výška ešte nepresahuje 150 cm.


– Vek dieťaťa – Posledné kritérium pri výbere autosedačky je jeho vek. Tu treba myslieť na to, že každé dieťa je individuálne a v rovnakom veku sú deti hmotnostne aj výškovo rozdielne.

Bezpečnosť 

Zásadným kritériom autosedačiek je ich bezpečnosť. Váš výber musí byť zameraný na autosedačky, ktoré sú homologizované, teda tie, ktoré spĺňajú legislatívne požiadavky, európsku bezpečnostnú normu ECE R 44/04 (alebo staršia ECE R 44/03). To, či autosedačka spĺňa normu, spoznáte podľa označenia autosedačky certifikačným štítkom.
 
Ešte väčšiu istotu predstavuje mladšia norma i-Size ECE R129, pri ktorých sa testuje aj ochrana pri bočnom náraze a musí byť vždy vybavená systémom ISOFIX.
 
Tip: Cestujete často? Viete, ako naučiť deti bezpečnosti v cestnej premávke?
 
ISOFIX
Pri výbere sedačky sa primárne zamerajte na spôsob ukotvenia vo vozidle. Jednoduchým variantom je ukotvenie pomocou pásu vo vozidle, nemusí byť však vždy úplne pevné. Bezpečnejším a pevnejším riešením je systém ISOFIX, ktorý využíva kotvy uchytené priamo v aute. Automobil musí byť pochopiteľne týmto systémom na ukotvenie sedačky vybavený. 
 
Autosedačky s bezpečnostným štandardom i-Size majú ISOFIX kompatibilný takmer so všetkými novšími automobilmi.

Pohodlie dieťaťa 

Ak plánujete deti voziť na dlhšie vzdialenosti alebo na dovolenku, je dôležité, aby sa v sedačke cítili dobre. Snažte sa vyberať takú autosedačku, ktorá bude príjemne polstrovaná a bude mať opierku na hlavu, prípadne aj na ruky. Ďalej venujte pozornosť aj:
 
– Šírke sedadla
– Spôsobu upínania, či neprekážajú dieťaťu pásy alebo ho niečo netlačí
– Poťahu sedačky
– Vystuženiu
– Dostatku miesta na nohy

picture

Photo by A n v e s h on Unsplash

 
Bezpečnosť na cestách 

Používanie autosedačiek automaticky neznamená, že vaše dieťa je v bezpečí. Je však absolútnym základom, ktorý môže vášmu dieťaťu zachrániť život aj pri menšej nehode. Pri jazde autom preto naučte deti hravou formou viac o bezpečnosti v doprave.

Cena 

Cena detských autosedačiek sa môže líšiť podľa váhovej skupiny, kvality výbavy značky, konštrukcie a podobne. V každom prípade pri kúpe sedačky nešetrite. Taktiež odporúčame dať prednosť novej sedačke pred tou z "druhej ruky". Autosedačky z druhej ruky nemusia byť kvalitné, môžu byť dokonca poškodené. Takže vždy myslite na bezpečnosť dieťaťa.

Doplnky 

Vlastnosti sedačky by ste mali prispôsobiť aj vášmu životnému štýlu. Ak budete cestovať často, zamerajte na benefity a príslušenstvo, ktoré jednotlivé značky môžu ponúkať.
 
Komfort vášho dieťaťa je dôležitý a vy ho môžete zvýšiť dokúpením rôznych doplnkov a príslušenstva, ako je napr.:
 
– vhodný fusak
– zavinovačky či deky
– reckáče a organizéry
– hračky na autosedačku
– ochrana sedadla (autopoťahy pred znečistením)
– držiak nápojov
– slnečné clony a ďalšie
 
Plánujete dlhu cestu autom? Viete, ako zabaviť deti v aute počas dlhých ciest?

Najlepšie značky autosedačiek 

– Petite&Mars
– Kinderkraft
– Cybex
– Britax Römer
– Joie
– Nania
– OSANN
 
Autosedačka určite nie je iba jednorazová investícia a treba počítať s tým, že pokiaľ dieťa nedosiahne 150 cm, čo je hranica pre jazdu v aute bez autosedačky aj bez podsedáku, tak budete musieť vystriedať pravdepodobne dve-tri autosedačky. 

Dominika Blchová, PoctiveSEO.sk

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,02
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.