Vodotesné hodinky - ako vznikli, ako sa značia a kedy sa môžu používať
29.1.2022 13:45:49 |Photo by Victor Larracuente on Unsplash | Počet zobrazení: 6522x
Pre niektorých sú hodinky len spôsobom ako oživiť svoj outfit, pre iných sú neodmysliteľnou súčasťou aj počas sprchy a spánku. Ak patríte do druhej kategórie určite by ste mali vedieť, čo znamená označenie WR a koľko vody vaše hodinky znesú.
Ako vznikli vodotesné hodinky?V roku 1926 vznikli prvé vodotesné hodinky. Na trh prišli zo Švajčiarska a priniesla ich firma Rolex. O rok neskôr, v roku 1927 sa Mercedes Gleitze ako prvá Britka úspešne pokúsila preplávať kanál La Manche. Mercedes vtedy strávila vo vode viac než 15 hodín. U seba mala hodinky Rolex, model Oyster, ktoré aj po tak dlhom pobyte vo vode fungovali.
Neskôr v roku 1957, značka predstavila prvý model určený pod vodnú hladinu s označením Rolex Oyster Perpetual Submariner, ktorý bol vodotesný až do 100 metrov.
Odvtedy sa hranice výrazne posunuli a veľa sa zmenilo, vodotesné hodinky dnes ponúkajú drahšie aj lacnejšie značky.
Tieto dva pojmy sa bohužiaľ líšia a to robí situáciu s hodinkami o niečo zložitejšiu.
Ide o to, že pojem „vodotesný“ je nepresný, pretože hodinky nemôžu byť nikdy dokolane vodotesné, vždy majú nejaké limity. Preto dokonca aj medzinárodné normy zakazujú výrobcom tento pojem používať. O niečo presnejšie je pojem "vodeodolné".
Jediný kto môže používať označenie "vodotesné hodinky" je práve firma Rolex, a to z dôvodu uvedenom v prvých riadkoch a Mercedes Gleitze.
Ak na svojich hodinkách uvidíte toto označenie, neznamená to, že máte vyhraté. Toto označenie vám povie len toľko, že hodinky sú odolné proti bežnej vzdušnej vlhkosti. Žiadne plávanie ani potápanie s nimi teda neskúšajte.
Väčšiu mieru odolnosti voči vode označujú čísla, ktoré môžeme nájsť pri WR. Uvedené čísla môžu byť:
– v baroch (Bar)
– v metroch (m)
– v atmosférach (ATM)
Na hodinkách môžete vidieť napríklad:
– WR 0m/bez označenia — hodinky nie sú odolné voči dažďu ani stekajúcej vode
– 30m/3ATM/3Bar — hodinky sú odolné vůči dažďu a stekajúcej vode, ale nemožno sa v nich sprchovať ani plávať
– 50m/5ATM/5Bar — hodinky vydržia dážď aj sprchu, nemožno v nich plávať ani potápať sa
– 100m/10ATM/10Bar — hodinky sú vhodné aj na plávanie, nemožno sa v nich ale potápať s potápacím prístrojom
– 200m/20ATM/20Bar — s hodinkami sa môžete potápať aj s prístrojom
V žiadnom prípade, by ste však pod vodou nemali manipulovať s tlačidlami ani korunkou.
Dajte si pozor, pretože hodnoty nezodpovedajú úplne presne hĺbke. Pretože testy sa robia v laboratóriu v čistej vode, v skutočnosti hodinky nevydržia potápanie sa do hĺbky 200 m aj keď sú označené 200m. Toto môže byť spôsobené nielen slanou vodou, ale aj vašimi pohybmi ruky, ktorá vytvorí väčší tlak na tesnenie v hodinkách.
Keď potrebujete viacV prípade, že hľadáte vhodný darček pre muža športovca, môžete siahnuť po hodinkách s označením DIVER'S. Hodinky s týmto označením musia spĺňať štandardy potápačských hodiniek.
SMART hodinkyAj so SMART hodinkami sa môžete kúpať ale len v prípade, ak majú dostatočnú ochranu proti vode.
– 50m/5ATM - vydržia rekreačné plávanie, sprchovanie aj športovanie v daždi
– 100m/10ATM - majú zvýšenú odolnosť a vydržia aj potápanie
Nič nevydrží navždy, a tak by ste mali hodinky dávať priebežne kontrolovať a nevystavovať ich vyššej záťaži, než na akú sú určené. Dávajte pozor na prudké nárazy a nevystavujte hodinky prudkému striedaniu teplôt.
Natália VárošováSEO služby a copywriting