Zlato: jedno z najlepších investičných rozhodnutí dneška
1.2.2023 10:19:27 |Photo by Zlaťáky.cz: https://www.pexels.com/photo/gold-coins-and-bars-on-black-background-8442322/ | Počet zobrazení: 632x
Už za čias starovekých civilizácií sa zlato považovalo za cennú svetovú menu. V dnešnom digitálnom veku existuje množstvo spôsobov, ako investovať svoje peniaze, či už do akcií alebo nehnuteľností. No zlato zostáva stále dôležitým základom v portfóliu každého šikovného investora.
Z histórie zlataNajstaršie historické zmienky opisujú zlato ako mimoriadne žiadanú komoditu, či už v oblasti umenia alebo medzinárodného obchodu. Najstaršie nálezy zlata pochádzajú už z doby medenej. Prvé zlaté mince sa začali používať okolo roku 550 pred Kristom. Už vtedy tvorili dôležitý základ dobového menového systému a tiahli sa históriou ľudstva ako fenomén, spojený s mocou a bohatstvom.
To, čo robí tento kov tak vzácnym a dodnes ľudí fascinuje, je jeho nedostatok, a teda aj vzácnosť. Okrem toho má zlato mnohoraké využitie. Používa sa na výrobu šperkov a mincí, ale zohráva dôležitú úlohu aj v priemysle. Vyvíjajúca sa technológia je veľkou hnacou silou dopytu po zlate a popri iných drahých kovoch sa používa v medicíne (najmä zubnom lekárstve), elektronike aj telekomunikačnej technike.
Každý má svoje vlastné dôvody, prečo investovať do zlata. Pre niektorých je to o zachovaní ochrany svojho bohatstva, iní si vyberajú zlato, aby ochránili zvyšok svojho portfólia pred rizikom a pridali tak doň rozmanitosť. To je dôvod, prečo sa zlato tradične považuje za „bezpečnú“ investíciu.
Tip: Prečo by mala žena investovať a ako začať?
Výhody investovania do zlata:
1. Zlato je cenný kov a už v minulosti sa ukázalo, že je jedným z najspoľahlivejších prostriedkov pre uloženie hodnoty a tou najlepšou ochranou pred finančnou katastrofou.
2. So zlatom je možné obchodovať 24 hodín denne.
3. Množstvo zlata je obmedzené.
4. Nízke úrokové sadzby.
5. Je ideálne na diverzifikáciu portfólia.
6. Zlato je univerzálna globálna mena, môžete ju predať kdekoľvek a kedykoľvek na svete, za vopred stanovenú cenu.
7. Napriek cenovým výkyvom na trhu zostáva cena zlata takmer stabilná.
Existuje množstvo spôsobov, ako pridať zlato a iné drahé kovy do svojho portfólia. V minulosti bolo zlato dostupné len v minciach, zlatých tehličkách alebo šperkoch. Zavedenie digitálnych obchodných platforiem umožňuje dnes už prístup aj na burzový trh.
Zlaté mince
Zlaté mince sa razia so zárukou mincovne, ktorá ich razí a štátnej autority - teda ministerstvo financií alebo centrálna banka, ktorá ich vydáva. Táto záruka nepotrebuje žiadne ďalšie certifikáty pravosti mincí. Práve z tohto dôvodu je obchodovanie s nimi jednoduchšie než obchodovanie so zlatými tehlami. Zlaté mince sú dostupné v rôznych veľkostiach a prevedeniach. Všetky investičné mince sú oslobodené od DPH.
Na Slovensku vydáva zlaté mince Mincovňa v Kremnici od roku 2015.
Zlaté tehly
Pre investorov sú k dispozícii aj zlaté tehličky. Aj tie sú dostupné v rôznych veľkostiach a prevedeniach, tie menšie vážia 1-5 g a sú atraktívne aj pre začínajúceho investora. Pri väčších investíciách a pre skúsených investorov sú výhodnejšie veľké tehly, keďže ich cena za gram je o niečo menšia ako v prípade malých mincí.
Nevýhodou fyzického zlata oproti nehmotným investíciám, ako sú napríklad akcie, je, že ich musíte niekde skladovať. Musíte zabezpečiť, aby boli v bezpečí, či už pred krádežou alebo poškodením. Niektorí sa rozhodnú uložiť ich v domácom trezore, iní u správcu, napríklad v trezore banky. Ak sa rozhodnete skladovať ich u niekoho iného, treba samozrejme zaplatiť poplatok za uskladnenie.
Fyzické investičné zlato si môžete kúpiť v špecializovaných kamenných, ale aj elektronických obchodoch a objednať si ho online. Zlato nájdete však aj v renomovaných a svetoznámych mincovniach a zlievárňach. Známi medzinárodní výrobcovia mincí, tehál a zlatých prútov:
– Argor-Heraeus SA, Švajčiarsko
– C.Hafner GmbH + Co. KG, Nemecko
– Rakúska mincovňa, Rakúsko
– Mincovňa Perth, Austrália
– Valcambi SA, Švajčiarsko
Ak máte záujem investovať do zlata, ale nechcete ho vlastniť fyzicky, môžete investovať do fondov alebo akcií.
Futures na zlato
Futures kontrakty majú výhodu pákového efektu. Pri tomto investovaní potrebujete mať brokera, ktorý vám umožní prístup na burzu. Toto obchodovanie so zlatom môže byť veľmi hazardné najmä pre začiatočníkov, pretože môžu pri ňom prísť o všetko.
Vedeli ste, že dnes si môžete zo zlata nechať urobiť aj zubný implantát?
ETF fondy
Výhodou investovania do ETF fondov je, že na rozdiel od futures kontraktov sú ľahko dostupné. ETF fondy kopírujú ceny zlata. Takýmto príkladom je napríklad ETF GLD, GDX či GDXJ. Výhodou ETF fondov je diverzifikácia portfólia a možnosť zrealizovať nákup a predaj okamžite.
Akcie
Nakoniec môžete investovať do akcií spoločností, ktoré zlato ťažia. Ich výhodou by mohol byť pravidelnejší príjem, pretože mnohé veľké ťažobné spoločnosti vyplácajú slušné dividendy, takže vy ako investori získate „odmenu".
Nevýhodou akcií je ich nestálosť, pretože cenu ovplyvňujú mnohé faktory a ceny akcií majú tendenciu rásť a klesať rýchlejšie ako cena samotného zlata.
Cenu zlata stanovuje Londýnska burza (LBMA), 2x denne v amerických dolároch (USD), eurách (EUR) a britských librách (GBP). Najvýznamnejším trhom s fyzickým zlatom je londýnsky trh. Spôsob obchodovania možno opísať ako aukciu, obchody sa však uskutočňujú za fixnú cenu, ktorá sa stanovuje. V tomto prípade sa obchody LBMA týkajú výhradne zlatých odliatkov a štandardizovaných tehál.
Okrem Londýna existujú aj ďalšie trhy s fyzickým zlatom, ako Curych, New York, ale aj Dubaj, Tokio či Šanghaj. Môžete obchodovať tiež s derivátmi (certifikáty, futures), ETF fondmi alebo akciami.
Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista